קומפוזיציה - יסודות בסקראפ - כתבה מספר 2

המאמר תורגם מרוסית ונערך על ידי סווטה מיטלנסקי יוצרת ובעלת הבלוג SvetCraft - Create a Happiness, והוא המשך למאמר מספר 1.


במאמר הקודם הוגדר המונח קומפוזיציה, וניתן הסבר על ההבדל בין מרכז גיאומטרי ומרכז קומפוזיציה, וכן על מושגי יסוד כמו אלכסון וקומפוזיציה סגורה ופתוחה.


מאמר זה ידבר על בעיקרו על חוקי הקומפוזיציה ועל ההרמוניה הנוצרת באמצעות חוקים אלו.


חוקי קומפוזיציה

נתחיל בהגדרת מושג היסוד החשוב - הרמוניה.

על פי Wikipedia הרמוניה היא בעברית: תֹּאַם, והיא נוצרת כאשר ישנם מספר מרכיבים שביניהם נוצא יחס מסוים. הרמוניה היא איזון, שיווי משקל, סדר, לכידות. שלם שכל החלקים בו משלימים אחד את השני למנגנון יחיד.

אין דבר יותר הרמוני מהטבע עצמו.וזו הסיבה שגם הבנת ההרמוניה מגיעה אלינו מהטבע. ניתן לראות בטבע אין ספור דימויים חזותיים המצייתים לשני חוקים: חוק הסימטריה וחוק יחס הזהב. עניין הסימטריה הוא ברור, אך מהו חוק יחס הזהב?


חוק יחס הזהב

יחס הזהב או חיתוך הזהב (יחס של 1:1.618) מוכר כיחס נפוץ בטבע ומייחסים אליו איכויות אסתטיות.

כיצד מתקבל יחס הזהב בציור?

מחלקים קטע (C) לשני חלקים לא שווים, כך שהיחס בין הקטע הכולל (C) לבין הגדול (B) יהיה שווה ליחס בין הקטע הגדול (B) לקטע הקטן (A). מסובך? דווקא לא - הנה תרשים שיסביר את העניין:
הנה הדגמה של יחס הזהב כאשר רוצים ליצור מרכז הרמוני בציור:

החלקים בציור שווים בערך ל-3/8 ו-5/8 של כל קטע. כך שלפי החוק הזהב, מרכזים חזותיים בתמונה ימוקמו בצורה הבאה,
ומרכז הקומפוזיציה שיעמוד בחוק הזהב ייצור קומפוזיציה הרמונית.דוגמא ליחס הזהב - ניתן לראות שהתמונה במרכז בעצם מונחת על הנקודות האדומות מהתרשים:חוק השלישים

גירסה קלה ופשוטה יותר של חוק הזהב, היא חוק השלישים. שימו לב לסקיצה:היא לא עומדת בחוק הזהב המקורי, אבל עדיין קיימת בה הרגשת הרמוניה. כיצד מתקבלת ההרמוניה?

אם נחלק את התמונה ל-9 חלקים שווים. אנחנו נראה שהצורות הנמצאות על נקודות המפגש ועל הקו האופקי בתמונה הקודמת, יוצרות את הקווים המחלקים את התמונה. וכך מתבטא חוק השלישים.תראו כמה הרמוניות עבודות הבנויות בצורה הזאת - הסרט האופקי והבאנר בצד ימין יוצרים חלוקה דמיונית (לא חייבים את כל 9 החלקים, מספיק לשמור על היחס). הקישוט המרכזי מונח על נקודת המפגש שלהם.דוגמא נוספת - גם כאן נתן לראות את החלוקה הדמיונית של הדף. החלק העליון של הכותרת בעצם מחלק את הדף ביחס המתאים על הקו האופקי התחתון והפרחים מונחים על הקו ה האנכי השמאלי
בדוגמה האחרונה ניתן לראות את החלוקה פעם נוספת כאשר הפסים ברקע נותנים קווי רוחב, הכלוב נותן קו אורך, ובנקודת מפגש ישנו הפרח כאלמנט מרכזי.ניתן ללמוד מכך, שאם נציב אלמנטים מרכזיים או מתמשכים בנקודות המפגש של החלוקה או ביניהן, נקבל יצירה הרמונית ואסתטית יותר לעין האנושית.


המאמר הבא בסדרה ידון בדינאמיות, תנועה וקצב, וכיצד הם נוצרים בעבודה סטאטית.


המקורות למאמר:

1. http://www.yellow-elephant.ru/design/article/composition/

2. Tanya Flower from Skrapogoliki:

http://tanya-flower.blogspot.co.il/

http://scrapogoliki-shop.blogspot.co.il/2013/05/blog-post.html

 

פרסום תגובה

פרסום תגובה בעמוד זה אפשרי רק לאחר הרשמה והתחברות למערכת.


סקראפ מקומי - מה חדש?
6 עבודות להשראה - סקראפ מושלג במיוחד
לקראת חגי תשרי 2013
.
ערמונית מוגדלת