קומפוזיציה - יסודות בסקראפ - כתבה מספר 3

המאמר תורגם מרוסית ונערך על ידי סווטה מיטלנסקי יוצרת ובעלת הבלוג SvetCraft - Create a Happiness. מאמר זה הוא השלישי במספר בסדרת המאמרים על יסודות בסקראפ וקומפוזיציה. ניתן לקרוא את המאמרים הקודמים כדי לקבל רקע:
מאמר מספר 1 - הגדרת מושג הקומפוזיציה
מאמר מספר 2 - חוקי יסוד בקומפוזיציה (יחס הזהב וחוק השלישים)

במאמרים הקודמים הוגדרה הקומפוזיציה ומושגי היסוד בסיסיים, וכן הוסברו חוק שלישים וחוק יחס הזהב בקומפוזיציה. מאמר זה יעסוק במושגי התנועה בקומפוזיציה.

דינמיקה וסטטיקה בתמונה
כאשר מדברים על קומפוזיציה דינמית, מתכוונים לקומפוזיציה שמעבירה תחושה של תנועה ודינמיקה פנימית. זאת, לעומת קומפוזיציה סטטית המעבירה תחושה של עמידה במקום.

להלן שני תרשימים:


התרשים השמאלי נראה סטטי והימני מעביר אשליה של תנועה. מדוע? בעקבות ניסיון החיים שלנו, ברור לנו שכדור יתגלגל על משטח אלכסוני, והמוח שלנו בעצם משלים את מה שאנחנו רואים, וכביכול צופה את הבאות - הכדור יתגלגל ותיווצר תנועה. כלומר, אם נשתמש בקווים אלכסוניים בעצם נעביר תחושת תנועה.

להלן דוגמה:
השימוש במכונית (אובייקט דינמי) בתוספת חצים אלכסונים מאפשר לנו ממש "לראות" את התנועה - קומפוזיציה דינמיתדוגמה נוספת: מפרשית הניצבת באלכסון נראית כאילו היא מתהפכת עוד רגע מהרוח, והציפורים העפות רק מוסיפות לתחושת התנועה - קומפוזיציה דינמיתלעומת זאת, הנה דוגמה לקומפוזיציה סטטית: פרחים, לב, קישוטים, סרטים - כל האלמנטים הסטטיים הללו מונחים על קו ישר במרכז
עוד דוגמה בה כל הקישוטים סטטיים ומונחים על קו ישר - קומפוזיציה סטטית
תנועה
דרך נוספת להעביר תנועה היא על ידי מיקום האלמנט המרכזי. השאירו מקום לפני האלמנט המרכזי והדמיון כבר ימשיך את התנועה. הסבר נוסף בדרך ההפוכה: אם נשתמש בקווים אנכיים (ולא אלכסוניים), נמקם את האלמנט המרכזי במרכז או לא נשאיר מקום לפני האלמנט, תתקבל קומפוזיציה סטטית.

דוגמה (תרשים):


בתרשים הימני ניתן לראות עצם מעופף שלא הושאר לפניו מקום, ונראה כאילו הגיע ליעדו. לעומת זאת, בתרשים השמאלי, נותר מקום לפני העצם המעופף, ונוצרת תחושה של תנועה והמשכיות.

דוגמה:
הציפור בצד השמאלי של הכרטיס, ללא ספק נמצאת בתנועהבדוגמה זו, נראה שהילדה הולכת למקום כלשהו
מקצב
מקצב הוא עוד אחת מנקודות המפתח באומנות. מקצב יכול לקבוע האם היצירה תתפרש כרגועה או עצבנית, מפייסת או אגרסיבית. מקצב נובע מחזרות, בדיוק כמו בטבע: החלפת עונות השנה, יום ולילה, תנועה של כוכבים, טפטוף של גשם, פעימות הלב.
בטבע המקצב בדרך כלל אחיד. ביצירה ניתן לשנות את המקצב, להוסיף דגשים, לשנות גודל ולהעניק לקומפוזיציה "מצב רוח".

על מנת ליצור מקצב ביצירה משתמשים בחזרה של צבע, אלמנט או צורתו, וכן באור וצל.
 
להלן שתי דוגמאות - סקיצה ראשונה:


סקיצה שנייה:ודוגמאות נוספות:
הפרפרים בצד שמאל של הכרטיס נראים זהים במבט ראשון (הפרפרים הוורודים), אבל הם שונים בגודל. גם הסיכות המתפצלות המקשטות אותם שונות. יחד עם זאת הסיכות חוזרות על עצמן גם בפרפר הימני. פרפר כחול נוסף רק מדגיש את המחזוריות של הפרפרים הוורודים.דוגמה זו מראה בכרטיס את מקצב של הפרחים הלבנים במעגל עם קן הביצים להדגשה.המאמר הבא, והאחרון בסדרה, יוקדש לנושאי סימטריה ואי סימטריה בקומפוזיציה.


המקורות למאמר:

1. http://www.yellow-elephant.ru/design/article/composition/

2. Tanya Flower from Skrapogoliki:

http://tanya-flower.blogspot.co.il/

http://scrapogoliki-shop.blogspot.co.il/2013/05/blog-post.html

 

פרסום תגובה

פרסום תגובה בעמוד זה אפשרי רק לאחר הרשמה והתחברות למערכת.


סקראפ מקומי - מה חדש?
6 עבודות להשראה - סקראפ מושלג במיוחד
לקראת חגי תשרי 2013
.
ערמונית מוגדלת