פרוייקט אלבום מעוצב מרובה תמונות

יצרה וכתבה: מיכל ישראל

בימים אלה אני שוקדת על פרוייקט "אלבום סיכום מדינה" אלבום שיסכם את שלוש שנות שהותנו במדינה מדהימה, בה שהינו בשליחות בין השנים 2004-2007.


במהלך שהותנו במקום, טיילנו הרבה, חווינו גידול של תינוקת שהפכה לילדה והגדלנו את המשפחה. חווינו מקום מדהים עם נופים, אנשים צורת חיים ומנטליות שלא ממש ניתן להעביר בתמונות. זו הייתה תקופה נהדרת, שונה, מאתגרת ומסקרנת, אך היום, היא בעיקר מעוררת געגועים.


מכיוון שעזבנו את המקום כבר לפני למעלה משלוש שנים, והתמונות היו מונחות בצד ליום הדין, היום כאשר אני מנסה לשחזר שמות של מקומות או את זמני/עונות הביקור מאוד קשה לי. ברורה לי החשיבות של תיעוד שמות המקומות המקוריים וכן את התזמון שבו ביקרנו. לצערי במהלך השהייה שם לא הייתי כ"כ מסודרת ולא נתתי דעתי לכך. לעזרתי בא חבר שהיה איתנו שם, ושבמצלמתו התאריך מודפס אוטומטית על התמונות. הודות לתמונות שקיבלתי ממנו יכולתי לסדר את הטיולים וחלק מהדברים באלבום עפ"י סדר כרונולוגי. רוב התמונות שמסמלות את הקיצוני והשונה בעיר, צולמו ע"י תמי חברתי במהלך ביקור בן שבוע אצלנו. היא ראתה דברים שאני כדיירת שם, לא נתתי דעתי עליהם. לכן היה לי חשוב לתת להן מקום של כבוד באלבום על מנת להראות את כל מקבצי הקיצוניות שיש במקום.


התחלת העבודה על האלבום:

התמונות נבחרו (כ-400 מתוך אלפים), הודפסו בגדלים שונים, והונחו אחר כבוד במעטפה לכ–3 שנים. עד שבדצמבר האחרון היו לי מספר נכבד של ימי חופש שהיה עליי לנצל, החלטתי לקחת את ההזדמנות הזו ולהתחיל ולסיים את האלבום הזה. (כמובן שלהתחיל, התחלתי לסיים – זה כבר סיפור אחר...).

נבחר אלבום זמני, שאליו הוכנסו עוד 20 שמרדפים (סה"כ 30 שמרדפים כרגע). התחלתי למיין את התמונות לפי תאריכים, מקומות וכו'. יצרתי לי מקבצים של תמונות עפ"י הנושאים וכל מקבץ כזה בעצם מהווה דף או כפולת אלבום.


התחלתי את העבודה על האלבום בבחירת התמונות והדפים שברור שייכנסו לאלבום שכזה. כל פעם בחרתי אחת מתוך הקבוצות, ואותה פרקתי לתתי קבוצה (5-6 תמונות) מהן כבר יכולתי להרכיב דף ואח"כ כפולה מתאימה.


הכנת אלבום מעוצב

בחרתי את דפי הבסיס של הכפולה, ואח"כ התחלתי במלאכת ההדבקה, הקישוט, המאטינג וכו'. הג'ורנלינג והכותרות מהווים מבחינתי את אקורד הסיום של כל דף, ולכן ישנם דפים מוכנים באלבום אשר עדיין חסרי ג'ורנלינג או כותרת מכיוון שאיני סגורה על המקום המדויק, ומחכה לעזרה מחברים.

את הכפולות המוכנות אני מכניסה לשמרדפים בסדר אקראי (כפולה כפולה) והם יחכו כך עד אשר אסיים את האלבום ואסדר אותם בסדר כרונולוגי/ אחר.


קצת על בחירת החומרים:

לא בחרתי בקולקציה אחת מסויימת או בנושא/צבע שעובר בין כל דפי האלבום. האלבום נעשה בשיטת הכפולות, כלומר כל כפולה בפני עצמה. אם בסופו של דבר יהיו כפולות שיתאימו אחת לשנייה סבבה, אבל אם לא כל כפולה בהחלט יכולה לעמוד בפני עצמה.


להפתעתי, היום בהסתכלי על התהוות האלבום, אני מוצאת המון דפים עם גוונים/דוגמאות ירוקים, זה משהו שונה בעיניי וקצת יציאה מהקופסא בשבילי, כי ירוק בדפים אף פעם לא היה הפייבוריט שלי מעניין לגלות שאע"פ כן יש לי הרבה גוונים/דוגמאות ודפים ירוקים.


עיקר העבודה באלבום שכזה היא דחיסת כמה שיותר תמונות לדף. מכיוון שמדובר בשלוש שנים שצומצמו ל 400 תמונות, החלטתי לא להתמקד בטכניקות, ובעמודים מעוצבים לעילא ולעילא, אלא ללכת על עיצוב שייתן כבוד לתמונות, עם הרבה מקום לג'ורנלינג. הקפדתי שכל כפולה תהיה מסודרת יחסית בצורה שווה, הרמונית (זה בא מהמקום הייקי שלי).


לאחר כל ההסברים, הנה מס' דוגמאות ותיאור תהליכי העיצוב והחשיבה:

בכפולה הזו ניתן לראות את הבניין בו התגוררנו:השתמשתי בשילוב הצבעים כתום וטורקיז יחד עם מוטיב "Damask". הדף הכתום הגיע עם רקעים של Damask האהובים עליי מאוד, הדגשתי מספר מוטיבים בעזרת עט שחור, והוספתי בורדר טורקיז להפריד את התמונה מהפרוספקט (העליונה) לתמונה שאנו צילמנו (התחתונה).

הכנת אלבום מעוצב
הכנת אלבום מעוצב


בדף השמאלי, הדבקתי את התמונות עם מאטינג כתום, הוספתי כרטיסיית ג'ורנלינג עם מסגרת כתומה, שאותה תחמתי עם חותמת עליונה ותחתונה בצבע כתום של "Damask" אשר הודגשה גם עם טוש שחור סביב. בנוסף הוספתי את המשפט ”There’s no place like home” על נייר טורקיז עם רקע כתום, וזו מבחינתי כפולה מוכנה.

הכנת אלבום מעוצבאת דפי הרקע בכפולה הזו הכנתי לבד בעזרת גלימר מיסט טורקיז ושבלונות של טים הולץ.

הכנת אלבום מעוצב


ריססתי גלימר מיסט מסביב לשבלונות על קארדסטוקים לבנים, הדבקתי תמונות, ועליהן חיתוך של דודלינג וענפים המתאימים לרקע (בעזרת הקאטלבג). לקחתי נייר קראפט עליו גם עשיתי שבלונות עם הגלימר, ועליו הדפסתי את הג'ורנלינג. הג'ורנלינג הודבק בעזרת דבק דו צדדי תלת מימדי ליצירת גובה.

הכנת אלבום מעוצב הכנת אלבום מעוצבבכפולה הזו השתמשתי בדפי רקע של Sassfaras (שאריות מהסדנאות בבלגיה), מכיוון שהדף הימני עשיר בתיפורים מודפסים, החלטתי להעתיקם בצבע תואם גם לדף הימני, והתמונה המרכזית שבו קיבלה מסגרת "תפורה". גם הדף עצמו הוכנס ל"מסגרת תפורה" ויחד עם מדבקות הג'ורנלינג, הם מהווים המשך לדף הימני. כל התמונות בדף הימני, מוסגרו ע"י עט להדגשה וקישור לדף הימני.

הכנת אלבום מעוצב

הכנת אלבום מעוצב
הכנת אלבום מעוצב


בכפולה הזו ניצלתי את הצבעים העזים אשר כבר היו קיימים בדף (ירוק, אדום ,צהוב וטורקיז) ומקסמתי את השימוש בצבעים אלו בשני הדפים.

הכנת אלבום מעוצב


הוספתי פרחי כרוב עם סיכה מתפצלת/כפתור/מדבקה, וכן פרחים שנחתכו/הובלטו בעזרת הקאטלבג ועליהם כתבתי ג'ורנלינג. מדבקת תלת מימד של דלי עם כלים נתנה לדף נפח. מכיוון שהדף הימני חלק, החלטתי כי יהיה מיותר לעשות לתמונות מאטינג, אבל בדף השמאלי כל תמונה קיבלה מאטינג כפול (אדום ועליו ירוק)

הכנת אלבום מעוצב
 


הכפולה האחרונה שאראה, עושה שימוש מקסימלי בדוגמת הדפים לטובת הקישוט וההתאמה.

הכנת אלבום מעוצב


הדפים הם מקולקצית " "The Green stack של DCWV הדף השמאלי הוא דף טורקיז עם מסגרת מנוקדת מסביבו. המשכתי את הנקודות הלבנות מסביב לכל תמונה. מכיוון שאיני זוכרת (עדיין) את שם המקום המדויק, הכנתי כבר מראש כרטיס תואם לג'ורנלינג(מצורף באטב) אותו אמלא ברגע שאקבל פרטים על המקום. דף יחסית פשוט אך התמונות בו בולטות בזכות שילוב הצבעים והנקודות הלבנות. הדף הימני גם הוא מאותה קולקציה. כאן עשיתי מאטינג חום עם נגיעות של ירוק וטורקיז לתמונות. חלק מהמילים נצבעו בצבעי מים בגוונים של טורקיז כדי להדגישן ולקשר את הדף לכפולה שלו.

הכנת אלבום מעוצב
הכנת אלבום מעוצב
 

 

כמה נתונים טכניים:

  • האלבום מכיל את מיטב התמונות מ–3 שנים
  • הודפסו: 400 תמונות
  • עד עתה הוכנו: 27 דפים, ובהם 100 תמונות בדיוק!

 

פרסום תגובה

פרסום תגובה בעמוד זה אפשרי רק לאחר הרשמה והתחברות למערכת.


סקראפ מקומי - מה חדש?
6 עבודות להשראה - סקראפ מושלג במיוחד
לקראת חגי תשרי 2013
.
ערמונית מוגדלת